Home » مهمترین قطعات تلویزیون

مهمترین قطعات تلویزیون

با توجه به تغییرات و پیشرفت های متعدد و رو به افزایش تکنولوژی در زمینه های مختلف، در سال های اخیر شاهد پیشرفت های چشمگیری در زمینه تولید لوازم خانگی صوتی و تصویری بوده ایم. تولیدکنندگان شرکت ال جی نیز به طور گسترده ای به ساخت تلویزیون های هوشمند با ساختارها و قابلیت های متفاوت روی آورده اند. از جمله پیشرفته ترین محصولات صوتی و تصویری، تلویزیون های LED ال جی هستند که با توجه به قابلیت های گسترده ای که دارند از قطعات مختلف و حساسی تشکیل شده اند که در ادامه به معرفی مهمترین قطعات تلویزیون ال جی می پردازیم.

صفحه نمایشگر یا پنل

پنل یکی از اصلی ترین قطعات تلویزیون است و در واقع قسمتی است که تصاویر بر روی آن نمایش داده می شود.

نمایشگرهای LED از دیودهای ساطع کننده نور تشکیل شده اند که در ساخت فلش دوربین ها نیز کاربرد دارند. این نمایشگرها انرژی کمی مصرف کرده و عمر متوسط آنها حدود ۱۰۰ هزار ساعت است. عوامل مختلفی برعملکرد پنل تلویزیون تاثیر دارد جمله نفوذ مایعات استفاده از مواد تمیز کننده گرد و غبار ضربه و غیره.

کابل FLAT

این کابل ها در تلویزیون های LED ال جی رابط بین برد اصلی و برد LED هستند. کابل های فلت بالای برد LED وصل می شوند و برد اصلی را به آن متصل می کند.

برد اصلی

یکی از مهمترین بخش های تلویزیون های LED ال جی، برد اصلی آن است. این برد شامل انواع پورت ها، پردازشگر و سیستم انتقال تصویر است و در تلویزیون های LED ال جی خود دارای چند قطعه می باشد که در زیر به آنها اشاره می شود:

آی سی اصلی یا آی سی کنترلر

این آی سی یک آی سی مربعی شکل و بزرگترین آی سی بر روی برد اصلی تلویزیون است که تمام دستورات وارد این آی سی می شود.

آی سی لایتز

این آی سی که روی برد LED قرار دارد نور صفحه را تنظیم می کند.

آی سی MCU که کار اصلی پردازش و کنترل دستگاه را انجام می دهد و وظیفه ارتباط های مستقیم و غیرمستقیم بین آی سی های مختلف قرار گرفته بر روی برد را بر عهده دارد. مثلاً با آی سی GPU یا آی سی رنگ و آی سی های RAM ارتباط مستقیم دارد.

آی سی رم

این آی سی یکی از مهمترین آی سی های قرار گرفته بر روی برد اصلی است که وظیفه پردازش کنترلر منطقی را بر عهده دارند و در صورتی که از فضای کافی برخوردار نباشد اختلالاتی در تصویر تلویزیون به وجود می آید در واقع هر چه مقدار فضای آی سی رم بیشتر باشد عملیات پردازش دریافت و پخش تصاویر بهتر و سریعتر انجام می شود.

آی سی فلش

این آی سی اطلاعات دستگاه و عملیات کنترل را در بر دارد و همه اطلاعات مربوط به برنامه نویسی تلویزیون های ال جی در این آی سی قرار داده شده اند. در صورتی که بخواهیم اطلاعات دستگاه را کنترل یا ویرایش کنیم باید از طریق نرم افزار هایی که به این آی سی مرتبط هستند این کار را انجام دهیم .

آی سی HDMI

از این آی سی برای برقراری ارتباط تلویزیون های ال ای دی ال جی با دیگر دستگاه های جانبی بهره گرفته می شود.

آی سی تیونر

این آی سی از مجموعه ای از خازن ها، ترانزیستورها، آمپلی فایر و… تشکیل شده است و وظیفه آن دریافت سیگنال از آنتن و یا هر فرستنده دیگر است. این آی سی همچنین وظیفه تبدیل امواجی را که به صورت آنالوگ دریافت می شود، به امواج دیجیتال و سیگنال های قابل فهم آی سی MCU برعهده دارد. در واقع از این طریق این آی سی تصاویر را به صورتی که قابل نمایش در تلویزیون های LED ال جی باشند تبدیل می کند .

کنترلر

ورودی های اصلی تلویزیون یعنی ورودی های تصویر آنالوگ و ورودیهای HDMI تلویزیون بر روی آن قرار دارند. کنترلر اطلاعات دریافت شده تمام ورودی ها را مستقیما به چیپ ست اصلی می فرستد.

چیپ ست اصلی

این چیپ دربرگیرنده یک خنک کننده آلومینیومی و یک قطعه سیلیکونی برای انتقال گرما است و همچنین در تلویزیون های LED ال جی این چیپ دارای یک پردازشگر تصویر دو هسته ای است.

ماژول حافظه

در تلویزیون های LED ال جی، این ماژول روی برد اصلی در اطراف چیپ ست اصلی نصب می شود و نوعی فضای ذخیره سازی است که وظیفه ذخیره کردن اطلاعات را بر عهده دارد.

بک لایت یا نور پس زمینه

یکی از مهمترین قطعات در تلویزیون های LED ال جی بک لایت است. این قطعه تامین کننده منبع نور تلویزیون می باشد و در واقع وظیفه اصلی نمایش تصاویر بر روی نمایشگر را بر عهده دارد. در تلویزیون های LED ال جی برای تامین نور بک لایت از لامپ های ال ای دی استفاده می شود.

پورت USB

این پورت برای اتصال دستگاه های جانبی مانند فلش مموری ها و دیگر حافظه های جانبی و یا دستگاه هایی که از طریق کابل usb قابلیت اتصال دارند به تلویزیون کاربرد دارد.

آمپلی فایر بلندگو

تقریباً در تمام مدل های تلویزیون LED ال جی یک تقویت کننده صدا روی برد اصلی تلویزیون قرار می گیرد تا صدای خروجی برد را برای بلندگوهای تلویزیون تقویت کند.

1 دیدگاه دربارهٔ «مهمترین قطعات تلویزیون»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *